pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (179)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Mettler Toledo™ pH Sensor InLab™ Science Pro-DES™
A glass body, combination pH electrode with integrated temperature sensor, DES sensor head, bridge electrolyte and movable glass sleeve junction. Designed for difficult applications like organic solvents, emulsions and protein containing samples.
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Semi-Micro Spear Tip Glass Bodied Combination pH Electrode
Pierce soft and semi-solid samples like cheese, meat, or fruit with a refillable spear tip pH electrode.
Mettler Toledo™ ORP/Redox Combination Electrodes: BNC Connector
Combination electrode for measuring oxidation/reduction potential. Mettler Toledo ORP/Redox Combination Electrodes produce measuring signal on the surface of the metal by an exchange of electrons with the oxidation-reduction of the measured medium.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 80°C |
| Length (Metric) Cable | 1 m |
| Length (Metric) | 12 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| Length (English) | 0.47 in. |
| Storage Requirements | 3mol/L KCl |
| For Use With (Application) | For measuring the oxidation/reduction power of solution |
| Type | InLab LE501 Redox |
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Length (English) Cable | 0.72 in. |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Connector Types | BNC |
| Internal Reference | ARGENTHAL |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Flow pH Electrode
A glass pH electrode featuring the SteadyForce™ reference system to prevent the junction from clogging.
METTLER TOLEDO™ InLab™ Versatile pH Electrode Replaceable Ceramic Junctions
Set of 10 ceramic junctions.
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Sure-Flow™ Glass Bodied Combination pH Electrode
Attain stable, drift-free measurements of challenging samples using a sure-flow electrode with its unique free-flowing liquid-to-liquid junction.
Mettler Toledo™ pH Sensor InLab™ Solids Pro-DES™
A low maintenance electrode with an integrated temperature sensor featuring a clog-free, open junction which eliminates the risk of protein fouling. Designed for solid and semi-solid food samples.
OHAUS™ Starter™ pH Electrode
The Starter™ pH Electrode features a durable shaft built to withstand daily use. Includes a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
| Type | pH Electrode |
|---|---|
| Connector Types | BNC |
Thermo Scientific™ Orion™ Double Junction Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Confidently maneuver and measure in the field or on the plant floor with Orion™ refillable epoxy body electrodes.
OHAUS™ Starter Series Electrode: ST350 3-in-1 pH Electrode
Use in combination with Starter bench and portable meters. OHAUS Starter Series Electrode: ST350 3-in-1 pH Electrodes have the temperature probe in them. The diameter of the electrode should be smaller than the tube.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Flat Surface Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Measure flat, soft, moist, semi-solid or small volume samples with epoxy body flat surface pH electrodes.
Thermo Scientific™ Orion™ AquaPro™ Double Junction Combination pH Electrodes
Measure the pH of viscous liquid samples quickly, and accurately, with clog-resistant Orion™ AquaPro™ pH electrodes.
| Length (Metric) Cable | 1 m |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 32°F to 140°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Length (English) Cable | 39 in. |
| Junction | Open |
| Storage Requirements | Always store in pH storage solution, Orion 910001. Either store in a beaker of storage solution or reassemble in the storage bottle the electrode was provided with. |
| pH Relative Accuracy | ±0.02 |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 60°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl Double Junction |
Thermo Scientific™ Orion™ Double Junction Semi-Micro Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL.
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Thin Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL
| Temperature (English) Operating | 32°F to 194°F |
|---|---|
| Precision | 0.02 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Filling Solution Type | 4M KCl with Ag/AgCl |
| Material | Glass Body |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 90°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +100°C |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1 m (Fixed) |
| pH Range | 0 to 14 |
| Membrane | Sphere Membrane |
| Filling Solution Type | 3 M KCl |
| Material | Glass |
| Junction | Platinum Diaphragm |
| For Use With (Application) | Calculating Acidity and Alkalinity with Excellence and Consistency |
| Connector Types | Plug Head |
| Internal Reference | Silamid™ Reference System |